Nadměrné ochlupení na těle - je to normální?
Všimli jste si neobvyklého nárůstu chloupků na těle nebo na obličeji? Hypertrichóza může být důvodem výskytu nadměrného ochlupení v lokalizovaných oblastech nebo na celém těle. Jde o patologii, jejíž příčiny nejsou dosud známy, i když za ní mohou být dědičné důvody, nebo může být spojena s nediagnostikovanou poruchou. Je to velký estetický problém lidí, kteří jí trpí, zejména u žen.
Naštěstí existují stále účinnější a bezbolestné metody odstraňování chloupků, které výrazně zlepšují vzhled lidí trpících tímto onemocněním. Protože hypertrichóza sice sama o sobě nepředstavuje zdravotní problém, ale těm, kdo jí trpí, může způsobit psychické problémy.
Obsah
Lékařské vysvětlení
V medicíně se problém nadměrného ochlupení dělí na dva typy:
Hirsutismus – jednoduše řečeno jde o zvýšené ochlupení mužského typu u žen a je známkou zvýšené androgenní aktivity. Je doprovázeno růstem ochlupení v některých částech těla, která nejsou pro ženy obvyklá (na bradě, zádech, horní části hrudníku). Udržování hladin androgenů je pro zdraví žen zásadní. Hirsutismus často označuje stav, který spouští produkci androgenů, včetně testosteronu.
Hypertrichóza – extrémní růst ochlupení u mužů i žen, i když je mnohem častější u mužů. Tento stav, i když vzácný, je poměrně snadno rozpoznatelný. Muži s hypertrichózou mají extrémní růst ochlupení na čele, lícních kostech a dalších částech těla, na kterých ochlupení obvykle neroste. Tento stav se také nazývá vlkodlačí syndrom a je mnohem vzácnější než hirsutismus. Hypertrichóza je stav, který může být přítomen od narození (vrozený), nebo může být spojen s faktory, jako jsou poruchy příjmu potravy nebo některé léky. Stejně jako hirsutismus je hypertrichóza způsobena extrémní produkcí androgenních hormonů, přesněji testosteronu. Ale existují však i jiné příčiny hypertrichózy.
Příčiny hirsutismu
Existuje mnoho známých příčin hirsutismu. Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších:
1. Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
(PCOS) je endokrinní porucha, která postihuje ženy reprodukčního věku. Charakterizuje se přítomností malých cyst na vaječnících, což vede k nerovnováze hormonů, zejména zvýšené hladině androgenů (mužských hormonů) a poruchám ovulace.
PCOS je jednou z nejčastějších příčin hirsutismu u žen. 70 – 80 % žen s PCOS se potýká s hirsutismem. Při PCOS dochází k nerovnováze v regulaci androgenních hormonů v těle, zejména mužského testosteronu, což má za následek že se u žen objeví některé mužské rysy, jako je růst ochlupení. Mezi další příznaky PCOS patří nepravidelná menstruace, potíže s početím, akné, přibírání na váze, úzkost a deprese.
2. Vedlejší účinky léků
Další častou příčinou hirsutismu jsou vedlejší účinky některých léků.
3. Cushingův syndrom
Cushingův syndrom se obvykle vyskytuje, když je tělo člověka nadměrně vystaveno hormonu kortizolu. Nadledvinky v těle mohou být zodpovědné za produkci příliš velkého množství kortizolu, nebo může být příčinou dlouhodobé užívání určitých léků. Tato vysoká expozice kortizolu může stimulovat produkci androgenních hormonů, což může mít za následek růst ochlupení.
4. Kongenitální adrenální hyperplazie
Tento stav je dědičný a je typicky charakterizován nepravidelnou a abnormální produkcí androgenů a kortizolu, což vede k nadměrnému růstu ochlupení.
5. Nádory vaječníků
Ačkoli to představuje pouze asi 1 % všech případů, rozvoj nádoru, který vylučuje androgeny buď v nadledvinkách, nebo ve vaječnících, může vést k rozvoji hirsutism.
Příčiny hypertrichózy
Jak již bylo řečeno, hypertrichóza je zřídka diagnostikovaná porucha. I když je často zaměňována s hirsutismem, je mnohem vzácnější a typicky ovlivní různé oblasti lidského těla. V průběhu let bylo vyvinuto mnoho teorií, které vysvětlují příčiny tohoto stavu.
1. Vrozená hypertrichóza
Pravděpodobně nejčastější příčinou hypertrichózy je vrozený typ. Neexistuje žádný známý lék pro lidi, kteří mají vrozenou hypertrichózu. Tento typ hypertrichózy bude přítomen od narození a celkem bylo v dnešní době známo jen několik případů tohoto typu onemocnění.
2. Získaná hypertrichóza
Získaná hypertrichóza, někdy nazývaná prepubertální hypertrichóza, je charakterizována růstem ochlupení a u konkrétních jedinců je spojována s hladinami mužských pohlavních hormonů. Získaná hypertrichóza, která se rozvine později v životě, však může mít různé příčiny. Ty mohou zahrnovat výživu, nezdravou stravu nebo specifické poruchy příjmu potravy, jako je anorexie.
3. Hypertrichóza vyvolaná léky
Hypertrichóza je popsána u pacientů, kteří užívají cyklosporiny, diazoxid, minoxidil (využívá se nyní i v terapii alopecie), cytotoxické léky, některá psychofarmaka.
Léčba
Neexistují žádné léky na léčbu hirsutismu a hypertrichózy. Proto byste neměli věřit podvodníkům, kteří kupují sklenice a lahvičky s „magickou látkou“ a prášky podivného původu. Vyplatí se však navštívit lékaře, zvláště pokud máte náhlé zvýšení růstu vlasů, které je doprovázeno změnami vašeho zdravotního stavu, náhlým nárůstem hmotnosti, přerušením menstruace. V každém případě by nebylo na škodu navštívit gynekologa a endokrinologa a diagnostika onemocnění v raném stádiu zvyšuje šance na uzdravení. Pokud ale vyšetření potvrdí, že je s vaším zdravím vše v pořádku, není třeba panikařit. Dnes máme tolik metod odstranění nechtěných chloupků, měli byste jen najít ten správný pro vás. Přečtěte si o 3+ způsobech, jak se zbavit zarostlých vlasů
Jak bojovat s nechtěnými chloupky?
Měli byste si uvědomit, že hypertrichóza může být traumatická, objevuje se na často traumatizovaných částech těla s možným podrážděním, které je způsobeno také holením. Proto byste měli najít jiný způsob odstraňování chloupků, ten, který vám zajistí delší účinek. Jednou z nejjednodušších a docela účinných metod odstraňování nežádoucích chloupků je depilace cukrovou pastou. Používání naší cukrové pasty k odstranění chloupků není doprovázeno žádnými vedlejšími účinky, jako je alergie, podráždění, protože je vyrobena pouze z přírodních surovin. Dalším důležitým faktorem je, že efekt po šetrném odstranění chloupků trvá několik týdnů a jeho pravidelné opakování vede k výraznému řídnutí chloupků. Navíc s dostatečnou dávkou trpělivosti získáte po 4–6 měsících pravidelných procedur 3–4krát méně chloupků!